Ken Robinson, „Kreatywne szkoły” – fragment

WPROWADZENIE MINUTA PRZED PÓŁNOCĄ Czy martwisz się o edukację? Ja tak. Jednym z moich najpoważniejszych zmartwień jest to, że choć systemy edukacji na całym świecie są poddawane reformom, to w wielu przypadkach reformy te przeprowadzane są z motywów politycznych i komercyjnych, przy błędnym rozumieniu tego, w jaki sposób ludzie tak naprawdę się uczą i jak działają […]

Odkryj swój Żywioł, Wstęp (fragmenty)

Wprowadzenie Celem tej książki jest pomóc ci odkryć swój Żywioł. Kilka lat temu byłem w Oklahomie i usłyszałem starą opowieść. Dwie młode ryby płynęły w dół rzeki. W pewnym momencie starsza ryba przepłynęła obok nich w przeciwnym kierunku. Powiedziała: „Dzień dobry, chłopcy. Jak woda?”. Młode ryby uśmiechnęły się i popłynęły dalej. Po jakimś czasie jedna […]

Wystąpienie Kena Robinsona na BETT – „Oblicza Umysłu. Ucząc się kreatywności”

W zeszły piątek Ken Robinson wystąpił na londyńskim BETT Show – prestiżowych targach nowych technologii w edukacji. Dzięki uprzejmości EID miałem okazję nie tylko wziąć udział w wystąpieniu, ale także zamienić z Kenem Robinsonem kilka słów. W prywatnej rozmowie wydaje się być równie sympatyczny i równie zabawny jak na scenie. Przedstawiłem się jako polski wydawca jego książek i poprosiłem o dedykację dla żony. „To jeszcze z tobą rozmawia?”.

Matura i co dalej

Z jednej strony wszystko „wrze”, w portalach internetowych pojawiły się głosy, że co trzeci maturzysta nie zda matury. Lecą niczym gromy z jasnego nieba komentarze, że to wina nauczycieli, którzy źle przygotowują młodzież do egzaminu dojrzałości, a może wcale ich nie uczą? Z drugiej strony uczelnie wyższe prześcigają się w nowych ofertach, aby przyciągnąć uwagę młodych osób.

„Dziura w ścianie”

Pod tą na pozór zwykłą nazwą kryje się niezwykły eksperyment, który został przeprowadzony przez profesora Sugata Mitra w jednym z sąsiadujących z jego miejscem pracy slumsem. Doświadczenie stało się punktem przełomowym i dało początek budowie „szkoły przyszłości”.

Odwaga

Czy istnieje taki wiek, po osiągnięciu którego możemy zapomnieć o odwadze? Czy tylko młodzi ludzie są przykładem na to, że marzenia można wcielać w życie? Czy jest „coś”, co łączy tych, którzy mogą pochwalić się odwagą?

O 106-letnim profesorze, dla którego praca to pasja

„Robiłem, co mogłem, żeby nie stracić ani jednego dnia na próżno, aby spłacić to, co daje życie. Jestem zawsze zadowolony z tego, co jest, i chwalę Boga za to, co daje. Jestem człowiekiem spełnionym.”

10 czerwca tego roku swoje 106. urodziny obchodził Antoni Rosikoń, najstarszy profesor w Polsce. Powyższy cytat pochodzi z wywiadu, który opublikowany został w portalu Gazeta.pl Katowice.

Odkrywca ADHD przyznaje, że to fikcyjna choroba?

Natknąłem się na sporą liczbę artykułów głoszących podobne hasło, ale czy „odkrywca” ADHD rzeczywiście to przyznał? Autorzy powołują się na cytat, jaki ukazał się na okładce niemieckiego „Der Spiegel” z 2 lutego 2012 roku, pochodzący z ostatniego wywiadu, jakiego udzielił Leon Eisenberg, na kilka miesięcy przed swoją śmercią. Powiedział: 

United Cyclists – pasjonaci na dwóch kółkach

United Cyclists – pasjonaci na dwóch kółkach. Parę miesięcy temu chłonęliśmy opowieści przywiezione przez szalonych rowerzystów prosto z Ameryki Południowej sącząc dobrą yerba mate, ale dla nich samych pewnie jest to już odległe, miłe wspomnienie. Dlaczego? Są to ludzie w ciągłym ruchu, za którymi naprawdę ciężko nadążyć. 

Wielkim być!

Wielkość w zasięgu ręki

Dzieci nie boją się marzyć o wielkości. Dlaczego więc my dorośli tak często przestajemy w nią wierzyć? Jeśli znalazłeś już swoją pasję pokazuj to co robisz. 

Jeśli nie chcesz, nie musisz od razu pokazywać prac pod własnym imieniem i nazwiskiem, czasem wystarczy unikalny pseudonim. Ważne byś dał się znaleźć, znalazł grupę w okolicy, w internecie, która robi podobne rzeczy i może dać Ci motywacyjne wsparcie. Nic tak dobrze nie robi jak wymiana inspiracji, wspólne rozmowa o tym co się kocha.

Uwierz we własne możliwości.

Nie bój się mówić , że to właśnie Ty to zrobiłeś.

Bycie geniuszem to nie wszystko. Prawdziwy geniusz to geniusz objawiony światu :).

Sławomir Baranowski napisał kiedyś „Nie warto być skromnym, gdyż ludzi skromnych docenia się dopiero po śmierci„.
Czy chcesz być docenionym dopiero po śmierci?

Przestań być skromnym. Przestań czekać na przebłysk losu, na kogoś, kto Cię odkryje, na odpowiedni moment, na wiele innych rzeczy , które każą Ci wierzyć, że to nie czas.

To właśnie teraz jest ten czas!

Nikt nie rodzi się wielkim od razu. Wielkość buduje się każdego dnia, minuta po minucie, robiąc to co się kocha i dzieląc się tym z innymi. Dzielenie się z innymi jest największą przyjemnością.

To co zabija Szkoła ratują Wolontariusze

akademia przyszłości wspiera kreatywnośćW Polsce zmiany w edukacji postępują dość mozolnie. Na szczęście mamy pełnych pasji wolontariuszy w Akademii Przyszłości. Jeśli ktoś z was jeszcze nie poznał tej akcji to najwyższy czas, żeby to nadrobić.