Uchwycony w Żywiole – KALVA

Pasja… Ona gdzieś tam w środku jest i trzeba ją po prostu odkryć w sobie. Nie bierze się tylko z jakiegoś impulsu. Pasja nie musi być jedna. Nas interesuje nie tylko tworzenie porcelany użytkowej, ale także wnętrzarstwo czy ceramika dekoracyjna..

DROGA

Zaczęło się kilka lat temu od mojej pasji – mówi Magda. Na początku było malowanie ręczne, eksperymentowanie, poznawanie materiału, a teraz przeradza się to w bardziej specjalistyczną i profesjonalną pracę. 

W szkole, w liceum plastycznym, mieliśmy zajęcia z ceramiki i to była tak naprawdę pierwsza styczność z tą dziedziną – mówi Grzegorz. Później – dodaje Magda – sama zajęłam się „zabawą” z ceramiką i malowaniem – jeszcze bez wypalania temperaturowego. Nasze drogi na trochę się rozeszły, – wtrąca Grzegorz – ale po latach znowu wróciła chęć do tworzenia, wspólnego tworzenia. 

Są rzeczy, których nie da się nauczyć od kogoś albo przeczytać o nich w podręczniku. Trzeba nad nimi długo pracować, samemu, w pracowni. Trzeba poświęcić swój czas, energię, często sporo materiału. Dopiero po różnych eksperymentach można stwierdzić, co da się zrobić; co chce się zrobić. Tak naprawdę w ten właśnie sposób pasja się pogłębia i rozgałęzia. Zaczęliśmy od jednej rzeczy, a później pomysły ewoluowały. 

Na początku baliśmy się, że zainteresowanie naszą ceramiką będzie małe, ale tak nie jest. Pozytywnie nas to „nakręca” i inspiruje, żeby robić nowe rzeczy. Ludzie są dla nas ogromnym źródłem inspiracji. 

KREATYWNOŚĆ

Jest sposobem na życie. Odkąd pamiętam, wszystkie pieniądze, które zarobiłam, były tak naprawdę zarobione dzięki kreatywności i umiejętności nie tylko znalezienia sposobu na siebie, ale także na podejście do rzeczy w zupełnie nowy sposób, a nie poprzez utarte schematy.

W Polsce wciąż wśród ludzi panuje przekonanie, – zauważa Grzegorz – że na Zachodzie jest lepiej, że tam są większe możliwości. To przekonanie powoli się zmienia, ale ciągle funkcjonuje. Może możliwości są większe, może zachodnie państwa są przychylniejsze dla osób, które chcą założyć własną działalność gospodarczą. Jednak nam nie brakuje kreatywności. Bardzo dużo młodych ludzi ma tysiące pomysłów. Nie wiedzą tylko, co z nimi zrobić.

RADA

Często nie jest łatwo, ale trzeba być cierpliwym, wytrwałym i walczyć o swoje – mówi Magda. Warto też pytać o zdanie ludzi w swoim otoczeniu. Ważna jest motywacja, dobra energia, którą można czerpać od tych, którzy są wokół. 

Czasami zdarza się, że kiedy ktoś odniesie sukces w jakiejś dziedzinie, inni ludzie chcą ten sukces powielić, więc zaczynają robić to samo – dodaje Grzegorz. Ale wcale sukcesu nie odnoszą. Bo to już nie jest twórcze, nie jest autentyczne i ludzie, wbrew pozorom, bardzo to dostrzegają. Ludzie czują, kiedy coś nie jest szczere i prawdziwe. Dlatego trzeba znaleźć rzecz, którą się kocha i w której jest się dobrym. Jeżeli się to znajdzie, trzeba się w to w pełni zaangażować. Trzeba w to uwierzyć, a na pewno się uda. 

Tekst w kategorii: Uchwyceni w żywiole.