O 106-letnim profesorze, dla którego praca to pasja

Antoni Rosikoń jest emerytowanym profesorem Politechniki Śląskiej i wciąż najlepszym specjalistą w dziedzinie budowy kolei w obszarach narażonych na szkody górnicze. Tytuł profesora otrzymał tuż przed setką, a w roku swoich setnych urodzin opublikował książkę: „O obrotach przęseł i mostów”. W 2008 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a także otrzymał tytuł „Człowiek Roku – Przyjaciel Kolei”.

W cytowanym wywiadzie profesor powiedział także, że jego długowieczność to chyba kwestia genów – jego ojciec żył 91 lat, matka prawie 90, a brat i siostra także zbliżają się do dziewięćdziesiątki. Je wszystko, co lubi, ale z umiarem, nie pali, a z alkoholi lubi popijać miód pitny.

Myślę jednak, że nawet jeżeli pasja nie gwarantuje długowieczności, to żyjąc 106 lat pięknie jest robić to, co się kocha. W przeciwnym razie człowiek bez wątpienia traci chęć do wstawania rano na długo przed setką. Nie wiem, na ile pasja może poprawić stan naszego zdrowia (Ken Robinson, twierdzi, że zdecydowanie może), ale na pewno może poprawić stan naszego ducha i dać chęć do życia.

Profesor Antoni Rosikoń może być dla każdego z nas inspiracją do szukania tego, co kochamy robić i dlatego postanowiliśmy napisać o nim na naszej stronie. Na wypadek, gdyby któremuś z naszych czytelników zdarzyło się przeżyć setkę. Profesorowi, jak mówi, praca nigdy się nie znudziła, a życie to dla niego dar. To także może być ważną wskazówką dla szukających swojego Żywiołu – pytanie o to, co kochamy robić jest bardzo ważne, ale warto także zapytać siebie, co chcemy dać od siebie i dlaczego chcemy coś dać. Świadomość, że dajemy coś od siebie z wdzięczności za to, co sami otrzymaliśmy może być źródłem poczucia spełnienia i siły do tego, by nie zmarnować ani jednego dnia.

Serdecznie zachęcam do przeczytania całego wywiadu na stronie Gazeta.pl Katowice, w którym profesor mówi więcej o swoim życiu, o wojnach, PRLu, o kolei – swojej miłości i o swojej rodzinie. Skrócona wersja tekstu dostępna jest także na stronie Gościa Katowickiego.

Oto linki do artykułów w obu portalach:

http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35055,14097480,106_letni_profesor__Praca_nigdy_mi_sie_nie_znudzila_.html?as=1
i
http://katowice.gosc.pl/doc/1590140.Dwiescie-lat-profesorze

Tekst w kategorii: Aktualności.