Bio

Sir Ken Robinson (ur. 4 marca 1950 w Liverpoolu) jest światowej sławy ekspertem w dziedzinie edukacji, kreatywności i innowacyjności oraz jednym z najpopularniejszych i najbardziej inspirujących mówców.

Dzieciństwo

Ken Robinson urodził się w Liverpoolu  jako jeden z siedmiorga dzieci w rodzinie robotniczej. Uważa, że to jego bliscy zainspirowała go do bycia dożywotnim adwokatem edukacji. Po wypadku w miejscu pracy jego ojciec doznał porażenia czterokończynowego (tetraplegia). Mimo tego pozostał w centrum życia rodziny.

W wieku czterech lat u Kena stwierdzono chorobę Heinego-Medina. Jego rodzice motywowali go, żeby doskonalił się w edukacji i nie pozwolił, żeby określała go choroba.

Ken Robinson w Polsce

Kariera

W 1981 Ken uzyskał doktorat na University of London za badania nad rolą teatru i dramatu w edukacji. Był głównym autorem The Arts in Schools: Principles, Pracitce and Provision, raportu z narodowego badania z 1982 roku, który dziś jest uważany za kluczowy tekst dla sztuki i edukacji w Wielkiej Brytanii i innych krajach.

W latach 1985-1989 był przewodniczącym projektu „Arts in Schools”, narodowej inicjatywy mającej na celu rozwój sztuki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w Anglii i Walii. W projekt zaangażowanych było ponad 2000 nauczycieli, artystów i ludzi kultury w sieci ponad 300 inicjatyw w całym kraju.

W tym czasie Robinson współpracował z Niezależną Siecią Telewizyjną oraz British Telecom. Założył i przewodniczył Artswork, brytyjskiej narodowej agencji rozwoju sztuki wśród młodych. Był także głównym doradcą rządu Hongkongu w sprawach rozwoju strategii nauczania sztuki w Hong Kong Academy of Performing Arts.

Ken Robinson współpracował z rządami państw w krajach Europy i Azji, z międzynarodowymi agencjami, firmami z Fortune 500, narodowym i stanowym systemem edukacji, organizacjami non-profit i z wiodącymi światowymi organizacjami kultury, takimi jak Komisja Europejska, UNESCO, Rada Europy, Royal Shakespeare Company, Liverpool Institute for Performing Arts Sir Paula McCartneya, Royal Ballet, Hong Kong Academy for Performing Arts oraz Education Comission of the States.

W latach 1989-2001 był profesorem kształcenia artystycznego na Uniwersytecie w Warwick. Otrzymał honorowe tytuły naukowe m.in. od Open University and the Central School of Speech and Drama, Birmingham City University, Rhode Island School of Design, Ringling College of Art and Design oraz Liverpool Institute for Performing Arts.

W roku 1998 rząd Wielkiej Brytanii zaproponował mu prowadzenie Narodowej Komisji do Spraw Kreatywności, Edukacji i Ekonomii, którą tworzyli liderzy biznesu, szkolnictwa, wybitni naukowcy oraz znani artyści.

Jego raport: All Our Futures: Creativity, Culture and Education zdobył ogromne uznanie. „The London Times” napisał: „Ten raport dotyczy niektórych najważniejszych kwestii, przed którymi stoi biznes XXI wieku. Każdy prezes czy dyrektor do spraw zasobów ludzkich powinien nim uderzyć w stół i domagać się działań”.

W 2001 roku Robinson został wybrany „Mówcą Roku” Speakers for Business głosami ponad 200 światowych i europejskich firm. W 2005 roku został ogłoszony jednym z „Wiodących Głosów” Time/Fortune/CNN.

Prelekcję zatytułowaną „Czy szkoły zabijają kreatywność”, którą wygłosił na konferencji TED w 2006 roku, obejrzało ponad 350 milionów ludzi z całego świata i pozostaje ona od lat najpoularniejszą mową w historii TED.

Twórczość

Najnowsza publikacja Kena Robinsona trafiła do rąk polskiego Czytelnika w roku 2018 za sprawą Wydawnictwa Element. Nosi tytuł Ty, Twoje dziecko i szkoła. Za jej pośrednictwem sir Robinson wyjaśnia, na czym polega dobra edukacja.

Jego książka Uchwycić Żywioł. O tym, jak znalezienie pasji zmienia wszystko (wyd. polskie: Wydawnictwo Element, 2012) The Element: How Finding Your Passion Changes Everything) już w roku wydania (2009) znalazła się na liście bestsellerów New York Timesa. Jak dotąd została przetłumaczona na trzydzieści języków.

Jest także autorem książek: Oblicza Umysłu. Ucząc się kreatywności (wyd. polskie: Wydawnictwo Element, 2001) Out of Our Minds: Learning to be Creative oraz Odkryj swój Żywioł. Jak odkryć swoje talenty, odnaleźć pasję i zmienić swoje życie, (wyd. polskie: Wydawnictwo Element, 2015) Finding Your Element: How to Discover Your Talents and Passions and Transform Your Life. Długo oczekiwaną pozycją jest książka Kreatywne Szkoły. Oddolna rewolucja, która zmienia edukację (wyd. polskie: Wydawnictwo Element, 2015) Creative Schools. The Grassroots Revolution That’s Transforming Education.

W 2003 roku został nobilitowany przez Królową Elżbietę II za wkład w dziedziny kreatywności, edukacji i sztuki.
Mieszka w Los Angeles ze swoją żoną Marią-Teresą i dwójką dzieci.

Tekst w kategorii: O NAS.