Trening kreatywności – wstęp

Być może pomogą Wam wejść na właściwą drogę odkrywania swoich talentów i zgłębiania naturalnych pokładów kreatywności. Po więcej – odsyłamy do książki, która być może już za kilka miesięcy ukaże się w języku polskim. Oprócz ćwiczeń zawiera ona wiele innych wskazówek, podpowiedzi i metod, które pomogą odnaleźć swój Żywioł.

Przed przedstawieniem poszczególnych ćwiczeń trzeba powiedzieć kilka rzeczy tytułem wstępu. Ponieważ Żywioł dla każdego z nas jest inny, niektóre ćwiczenia mogą wydać Wam się bardziej interesujące niż inne. Jednakże jeżeli naprawdę chcecie odnaleźć swój Żywioł, warto wypróbować każde z nich. Nie są one oparte na magicznej formule, która gwarantuje sukces. Zostały zaprojektowane, by pomóc Wam spojrzeć w głębszy sposób na samego siebie, na okoliczności, w jakich się znajdujecie, na talenty, pasje i postawy oraz możliwości, jakie są przed Wami.

Przed przystąpieniem do ćwiczeń, jeśli możecie, przygotujcie sobie kilka przyborów: duże kartki papieru, kolorowe mazaki i kredki, kolorowe karteczki samoprzylepne, kilka magazynów, taśmę klejącą i wszelkie inne rzeczy, z którymi chcielibyście pracować albo się bawić. Poszukując swojego Żywiołu powinniście też prowadzić dziennik – zeszyt, w którym będziecie zapisywać i rozwijać swoje myśli i wyobrażenia, gryzmolić, rysować, zapisywać dźwięki i tym podobne. Możecie prowadzić go w dowolnej formie – pisanej, wyklejanej czy jakiejkolwiek innej, w jakiej czujecie, że będzie dla Was najodpowiedniejsza.

Jedną z podstawowych kwestii przy szukaniu swojego Żywiołu jest to, by zacząć myśleć inaczej. Powinniście więc w podejściu do ćwiczeń być elastyczni i kreatywni. Jeśli jesteś osobą, która dobrze czuje się ze słowami, możesz preferować pisanie. Możesz jednak równie dobrze woleć gryzmolić, rysować, zapisywać nuty, ruszać się, tańczyć, robić coś rękami, rysować diagramy albo zapisywać równania. To, czy wolisz korzystać z materiałów czy z programów na swoim komputerze w zupełności zależy od Ciebie. Cokolwiek to jest, może stanowić ważną wskazówkę w odkrywaniu Żywiołu.

Najlepiej, jeśli udałoby Ci się wygospodarować około pół godziny na każde z ćwiczeń. We wstępie do „Odnaleźć Żywioł” Ken Robinson zachęca, by niezależnie od tego, z czego będziesz korzystać przy ich wykonywaniu, poświęcić im jak najwięcej uwagi i koncentracji. Dlatego dobrze, jeśli oderwiesz się od wszystkiego, co może Cię rozpraszać – zamknij drzwi do pokoju, wyłącz telefon, a jeśli korzystasz z komputera, wyłącz też e-maile, portale społecznościowe i wszystko inne, co może odwracać Twoją uwagę.

W najbliższym czasie przedstawimy kolejne ćwiczenia. Gdybyście mieli jakieś pytania lub wątpliwości – piszcie i komentujcie, będziemy starać się pomóc. Mamy ogromną nadzieję, że trening kreatywności będzie pomocny i naprowadzi Was na drogę do Żywiołu.

 

Wydawnictwo Element

Tekst w kategorii: Trening Kreatywności.