Trening kreatywności – ćwicz. 4

Polega na sprawdzeniu…

W czym jesteś dobry?

1Na środku dużej kartki papieru napisz swoje imię i narysuj wokół niego okrąg. Spójrz na kategorie, jakie opracowałeś w ćwiczeniu 3. Narysuj też okrąg dla każdej z tych kategorii, tak by kategorie okrążały Twoje imię i aby pomiędzy wszystkimi elementami było dużo miejsca. Od każdego z okręgów narysuj linię prowadzącą do okręgu z Twoim imieniem.

2Pomyśl o wszystkich rzeczach, jakie robisz w ramach tych kategorii oraz o uzdolnieniach, jakich te aktywności wymagają. W odpowiednich okręgach wpisz jakieś słowa kluczowe albo narysuj rysunki określające te uzdolnienia.

3Zastanów się, w których z tych aktywności w naturalny sposób jesteś dobry, w których jesteś przeciętny, a w których czujesz, że nie jesteś zbyt dobry. Wybierz osobny kolor dla tych aktywności, w których jesteś dobry, dla tych, w których jesteś przeciętny i dla tych, w których jesteś niezbyt dobry i oznacz odpowiednim kolorem wszystkie elementy na swojej mapie.

4Na nowej kartce papieru zrób trzy kolumny, lub okręgi, jeśli wolisz. Nazwij je „dobry”, „przeciętny” i „niezbyt dobry”. Wszystkie uzdolnienia, które dla siebie zidentyfikowałeś wpisz do odpowiedniej kolumny lub okręgu.

5Teraz powinieneś mieć przed sobą trzy grupy uzdolnień, z grubsza podzielone na „dobry”, „przeciętny” i „niezbyt dobry”. Poświęć chwilę na zadanie sobie pytania, na ile poprawnie ta lista Cię reprezentuje. Czy coś byś przesunął? A może coś dodał lub usunął? To Twoja lista i jest o Tobie, więc nie krępuj się i baw się z nią tak długo, aż będziesz zadowolony.

6Przyjrzyj się uważnie pierwszej grupie – rzeczom, w których czujesz, że jesteś dobry. Odpowiedz sobie na następujące pytania: kiedy i jak odkryłeś, że jesteś w danej rzeczy dobry? Czy rzeczy te mają ze sobą coś wspólnego? Czy mógłbyś swoje uzdolnienia wykorzystać na inne sposoby? Jakie role i jakie zawody opierają się na tych uzdolnieniach?

To ćwiczenie stanowi pierwszą próbę zidentyfikowania Twoich uzdolnień. Jego wynik zależy od tego, czy masz już o nich jakieś pojęcie. Jest zupełnie możliwe, że masz wiele innych uzdolnień, o których nie wiesz. Być może masz wiele ukrytych pokładów. W nich także mogą tkwić ważne wskazówki dla Twojego Żywiołu. 

Tekst w kategorii: Trening Kreatywności.