Trening kreatywności – Twoja osobista misja

Misja odnalezienia swojego Żywiołu naprawdę jest podróżą w dwie strony. Jest podróżą do wnętrza, by odkryć to, co leży wewnątrz Ciebie, oraz podróżą na zewnątrz, by zbadać możliwości, jakie są w świecie wokoło. Celem tego, co nazwaliśmy Treningiem kreatywności oraz celem całej książki Kena Robinsona pt. Finding Your Element jest pomóc Ci odnaleźć swoją drogę. To, czy wypełnisz swoją misję zależy od Twojego zaangażowania, hartu ducha i od tego, jak wysoko cenisz nagrodę, którą masz szansę zdobyć. Jeśli jesteś gotowy wziąć na siebie wszystko, czego wymaga podjęcie tej misji, wierzymy, że w tych ćwiczeniach, a tym bardziej w książce, znajdziesz wiele rzeczy, które Ci pomogą i zainspirują. 

Poszukiwania swojego Żywiołu nie da się ująć w schemat. Ken Robinson we wstępie do Finding Your Element pisze: 

Choć w książce jest dziesięć rozdziałów, poszukiwanie swojego Żywiołu nie jest dziesięciostopniowym programem. Nie mogę Ci zagwarantować, że na końcu rozdziału dziesiątego będziesz w swoim Żywiole. Każdy z nas startuje z innego miejsca i musi przejść inną drogę.

Ćwiczenia, które opisaliśmy w Treningu kreatywności, podobnie jak inne ćwiczenia, pytania i wskazówki, jakie Ken Robinson zawarł w Finding Your Element, mogą stanowić dla Ciebie przewodnik oraz dostarczyć pewnych podstawowych zasad i narzędzi, które pomogą Ci się zorientować na swojej drodze. Twoja podróż jest jednak zupełnie unikalna i od Ciebie zależy, jaki będzie jej rezultat. 

Wielu ludzi obawia się nie tyle poszukiwania swojego Żywiołu, ile jego odnalezienia. Obawiają się, że ich życie będzie musiało ulec dramatycznej przemianie. Dlatego już na początku drogi chcę Was uspokoić – odnalezienie swojego Żywiołu nie oznacza zignorowania potrzeb osób, które być może są od Ciebie zależne, ani porzucania wszystkiego, czym się obecnie zajmujesz. Odnalezienie swojej pasji nie oznacza, że nagle w Twoim życiu nie będzie miejsca na nic innego. Poszukiwanie pasji oznacza natomiast, że będziesz musiał poważnie się sobie przyjrzeć, odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nie powinieneś włożyć więcej wysiłku w rozwijanie i realizowanie swoich talentów i pasji. Być może będziesz musiał walczyć z przeszkodami, które Cię przed tym powstrzymują. 

Niektórzy przeżywają życie bez ryzyka i ambicji, a inni przeżywają je jak przygodę. To, czy chcesz dać z siebie wszystko i wykorzystać w pełni dane Ci możliwości zależy wyłącznie od Ciebie. Jeśli zdecydujesz się podjąć ryzyko, bez wątpienia czeka Cię wiele wyzwań i najprawdopodobniej wiele porażek, ale nagrody, o które walczysz, są bezcenne. 

Tekst w kategorii: Trening Kreatywności.